Open Class winners
Following are the winners of the Open Class entries.
Junior division - Sew Ciety Quilters Awards - 1st Place Marisa Lustig; 2nd Place Molly Schwartz; 3rd Place Ellea Poxleitner
Junior Division - Best of Show - Marisa Lustig Quilt; Award of Merit - Rose Sherrer - Crocheted Afghan
Junior Division - Ball Canning Award - Abigail Stowell - Canned Peaches; Veronica Hattrup - Canned Soft Spread; Abe Wilkinson - Canned Pickles; RyleeWimer - Canned Vegetable - Green Beans
Adult Division 
Sewing - Best of Show - Elayne Murphy; Award of Merit - Elayne Murphy
Food Preservation - Best of Show - Judy Forsman; Award of Merit - Debbie Wassmuth
Ball Fresh Preserving Award
Fruits - 1st Place - Debbie Wassmuth Blackberries; 2nd Place - Larry and Patty Remacle - Apricots
Vegetables - 1st Place - Natalie Latimer - Green Beans; 2nd Place - Millie Wimer - Green Beans
Pickles - 1st Place - Judy Forsman; 2nd Place - Millie Wimer
Soft Spreads - 1st Place - Millie Wimer - Apricot Jam; 1st Place - Carol Sue Hauntz - Zuccini/Strawberry Flower; 2nd Place - Kristy Beckstead - Strawberry/Rhubarb/Pineapple; 2nd Place - Millie Wimer - Peach Preserves
Hobbies - Best of Show - Argil Jeffery; Award of Merit - David Adam
Photography - Best of Show - Roger Inghram; Award of Merit - Mildred Pierson
Art - Best of Show - Shane Chapman; Award of Merit - Joyce Close; Award of Merit - Ellamae Holes; Idaho Landscape - Ellamae Holes - Watercolor
Knitting - Best of Show - Melissa Portelli; Award of Merit - Kathleen Vopat
Crochet - Best of Show - Phyllis Gilmore; Award of Merit - Sandy Briggs
Quilts - Best of Show - Laura Cole; Award of Merit - Joan Hall
Horticulture - Fruits and Vegetables - Best of Show - Keith Keyser Pears; Award of Merit - Dana Keyser - Purple Cabbage
Creature Feature - Award of Merit - Steel Uhlenkott
Horticulture Flowers - Best of Show - Horticulture - Charlotte DeArmond; Award of Merit - Horticulture - Elayne Murphy; Best of Show - Artistic Design - Lu Crea; Award of Merit - Artistic Design - Lu Crea
Needlework - Best of Show - Sharon Espinola; Award of Merit - Sharon Espinola
Baked Goods - Best of Show - Lisa Richards Cookies; Award of Merit - Carol Sue Hauntz - Bundt Cake; Award of Merit - Laney Forsmann - Pie
Idaho Wheat Growers Award - 1st Place - Kathy Hedberg Sourdough; 2nd Place - Lee Forsmann - Yeast Bread

Cottonwood, Idaho 83522
 

Home

Classified Ads
 

COTTONWOOD
CHRONICLE
503 King St.
P.O. Box 157
Cottonwood, ID 83522-0157
editor@cottonwoodchronicle.com
or cotchron@qwestoffice.net
208-962-3851
Fax 208-962-7131
Template Design by: